Kazakistan'da Kırsal Turizm Potansiyeli ve Etnik Unsurlar

Abstract views: 204 / PDF downloads: 212

Authors

  • Zhaxylyk Akimov Avrasya milli Universitesi

Keywords:

Etnik unsurlar, Kazakistan turizmi, kırsal turizm, turizm potansiyeli

Abstract

Günümüzde her ülke turizmi başarılı bir ekonomik gelişme kaynağı olarak görüyor. Dünya turizm sektörü çok büyük değişimler yaşıyor. Son yıllarda gerek gelişmekte olan ülkelerde ve gerekse gelişmiş ülkelerde geleneksel turizm sistemlerini sürdürmenin yanı sıra yeni yollar açmaya odaklanmaktadır. Dinlenme ve gezme potansiyeline sahip olan turistler daha çok “yeşil seyahat” yapmayı tercih ediyorlar. Seyahat eden yeni nesil içinde çevreye saygılı, düşünceli tüketici sayısı hızla artıyor. Bu nedenle, kırsal turizmin önemi gitgide artmaktadır. Bu bağlamda Kazakistan coğrafi güzellikleri ve zenginlikleri çeşitliliği açısından kırsal turizmine meraklı, alternatif turizm arayışında olan ziyaretçiler için oldukça iyi bir alternatif sunmaktadır.

Bu çalışmanın amacı etnik unsurların önemini vurgulayarak kırsal turizminin Kazakistan’daki gelişimine katkıda bulunmaktır. Bu amaçla öncelikle kırsal turizmi kavramı tartışılmış, Kazakistan’ın kırsal turizmi açısından potansiyeli tanımlanmıştır. Diğer yandan Kazak etnik unsurların kırsal turizminin gelişimine katkısı söz konusu olmuştur.

Downloads

Published

2019-12-14

How to Cite

Akimov, Z. (2019). Kazakistan’da Kırsal Turizm Potansiyeli ve Etnik Unsurlar. Uluslararası Kırsal Turizm Ve Kalkınma Dergisi (IRTAD) E-ISSN: 2602-4462, 3(2), 48–51. Retrieved from https://turizmvekalkinma.org/index.php/irtadjournal/article/view/347

Issue

Section

Articles