Geleneksel Konutların Kırsal Turizme Kazandırılmasına Bir Örnek: Bazioğlu Konağı

Abstract views: 223 / PDF downloads: 184

Authors

  • Mukaddes Ataman Avrasya Üniversitesi

Keywords:

Kırsal turizm, Kırsal mimari miras

Abstract

Özet

Türkiye genelinde olduğu gibi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde de son zamanlarda kırsal turizmin önem kazandığı bilinmektedir. Bu doğrultuda kırsal mimari mirasın en önemli örneklerinden geleneksel evlerin işlev değişikliği ile turizme kazandırılması çabaları gündeme gelmiştir. Kırsal alandaki yaşamın, yine kırsal mekânlarla tanıtılmasının hedeflenerek; yaşam kültürü ile şekillenen geleneksel konutların bu anlamda değerlendirilmesi ve yaşatılması hedeflenmiştir.

Bu çalışmada; Trabzon ili Araklı ilçesi Kaymaklı Köyü Çatak Mevkii’nde yer alan Bazioğlu Konağı’nın butik otele dönüşümündeki ilk aşama olan proje çalışmaları anlatılmaktadır.  Proje çalışmalarında önerilen işlev değişikliği, yapının özünü bozmayacak restorasyon müdahale kararları ile gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu serüvende; hem yapının restorasyonunda gerekli olan tamamlama, sağlamlaştırma gibi müdahalelerle birlikte; yeni işlevinden dolayı mimari gereklilik olarak eklenmesi gereken mekânlar için düzenlemeler yapılmıştır. Bu ilave mekânların; yapının malzeme ve tekniği dışında güncel ve çağdaş malzemelerle yapılarak özgününden ayrılması amaçlanmıştır.

Sonuç olarak; yeniden işlevlendirme çalışması ile turizme katkı sağlamanın yanı sıra, geleneksel yapıların yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması hedeflenmektedir. Bu çalışmanın tüm ülke genelinde, yerel kültürel mirasın korunması için bir fırsat olarak değerlendirilmesi temenni edilmektedir.

Downloads

Published

2019-12-14

How to Cite

Ataman, M. (2019). Geleneksel Konutların Kırsal Turizme Kazandırılmasına Bir Örnek: Bazioğlu Konağı. Uluslararası Kırsal Turizm Ve Kalkınma Dergisi (IRTAD) E-ISSN: 2602-4462, 3(1), 25–34. Retrieved from https://turizmvekalkinma.org/index.php/irtadjournal/article/view/218

Issue

Section

Articles